Ochrona przeciwsłoneczna. Czemu jest tak ważna?

Zastanawiasz się, czemu za każdym razem gdy chodzisz do kosmetologa lub kosmetyczki zadają Ci pytanie ” Czy w sowjej codziennej pielegnacji stosuje Pani/Pan kremy z filtrem ochronnym?”.

To pytanie jest bardzo zasadne. Dlaczego? Ponieważ stosowanie kremów z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV i HEV jest PIERWSZYM krokiem by zachować młody i piękny wygląd.  Podczas przewlekłej ekspozycji na słońce, w naszej skórze dochodzi do wielu niekorzystnych zmian, które w przypadku skóry nieopalanej NIE WYSTĘPUJĄ!  Jakie to zmiany?

 • Osoby z jasną karnacją, ze względu na mniejszą zawartość naturalnej ochorny w postaci melaniny, są bardziej narażone na niekorzystne działanie promienowania UV.  Jest to związane z większą podatnością na poparzenia słoneczne i powstawanie przemian mutagennych,
 • Uszkodzenie warstwy lipidowej skóry, przez co szybciej odparowuje nam nawilżenie z nakórka. Skóra staje się sucha i szorstka,
 • Powiększenie gruczołów łojowych i zaskórników , jest efektem pogrubienia warstwy rogowej naskórka w następstwie fotoadaptacji,
 • Przebarwienia, plamy soczewicoawte,
 • Utrata jędrnośc i napięcia w wyniku niszczenia włókien kolagenowych przez metaloproteinazy,
 • Zmarszczki i głębokie bruzdy,
 • Pękanie naczyń krwionośnych, teleangiektazje powstające w wyniku działania cieplnego słońca,
 • Powstawanie nowotworów skóry.

Mimo, iż naturalnego procesu starzenia nie jesteśmy w stanie zatrzymać, tak fotostarzenie możemy kontrolować i ograniczać jako przebieg. W naszym gabinecie oferujemy skuteczne kosmeceutyki firmy Dermaquest i Dermomedica, które łączą ze sobą ochornę przeciwsłoneczną z działaniem terapeutycznym oraz anti-aging. Dużą zaletą produktów pielęgnacyjnych tych marek jest, użycie filtrów mineralnych, a nie chemicznych.

Czy wiesz, że

 1. Promieniowanie UVA działa na skórę właściwą, a jego intensywność jest taka sama przez cały rok? Wpływa na pojawianie się zmarszczek, pękanie naczynek i powstawanie teleangiektazji oraz procesy kancerogenne.
 2. Promieniowanie UVB działa na naskórek, jego intensywność jest największa w okresie letnim. Wpływa na powstawanie przebarwień i suchość skóry.
 3. Światło niebieskie HEV działa na skórę właściwą. Jego intensywność jest największa podczas bezpośredniego korzystania z jego źródeł np. smartfon, komputer, telewizor. Wpływa na powstawanie zmarszczek, teleangiektazji oraz opóźnienie odbudowy bariery skórnej.

Jaka jest różnica między filtrami mineralnymi, a chemicznymi?

Filtry mineralne działają jak lustro dla promieni słonecznych. Odbijają je od naszej skóry, a nie pochłaniają. Po aplikacji kremu z filtrem mineralnym, możesz od razu wyjść na słońce. Cechują się wysoką fotostabilnością, czyli nie tracą swych właściwości pod wpływem promienowania UV, ciepła i czasu. Krem z filtrem mineralnym będzie działał ochronnie do momentu zmycia go ze skóry np. po kąpieli w basenie, lub wysiłku fizycznym. Dużym atutem jest fakt, że skóra bardzo dobrze toleruje filtry mineralne ( np. Tlenek cynku) dlatego sprawdzą się dla skór wrażliwych, alergicznych oraz dzieci.

Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, przez co dochodzi do efektu cieplnego w skórze. Po aplikacji kremu z filtrem chemicznym musimy odzekac ok 20-30 minut, zanim wyjdziemy na słońce ponieważ krem musi mieć czas na wchłonięcie się i zadziałanie. Dodatkowo filtry chemiczne są mniej stabilne, przez co konieczna jest ich reaplikacja co 2-3h.

Kremy z filtrami mineralnymi, które polecamy naszym pacjentom:

 1. SheerZinc SPF 30 – Terapeutyczny krem BB z tlenkiem cynku (18,6%) , witaminą C i E oraz ekstraktem z daktyla. Działa kojąco oraz przyśpiesza regenerację skóry. Przy regularnym stosowaniu ogranicza łojotok oraz błyszczenie się skóry. Chorni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, HEV oraz IR.  Niweluje ryzyko powstania przebarwień posłonecznych i pozapalnych. Kosmeceutyk wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki zastosowaniu witaminy C i E. Krem nie nadaje koloru jak podkład, lecz naturalnie wyrównuje koloryt.  Dla kogo: – skóry wrażliwe i alergiczne – skóry w przebiegu trądziku pospolitego i różowatego – po inwazyjnych zabiegach jak peelingi, laser – BEZPIECZNY dla kobiet w ciąży.
 2. SunArmor SPF 50 – Peptydowo-przeciwstarzeniowy krem z najwyższą ochroną mineralną SPF 50 z tlenkiem cynku (8,6%) , ditlenkiem tytanu (6,5%), resveratrolem, witaminą B2, C i E oraz kwasem hialuronowym. Krem zaprojektowany by połączyć wysoką ochronę przeciwsłoneczną przy jednoczesnym działanu kojącym, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Kosmeceutyk zawiera peptydy biomimetyczne, które stymulując czynniki wzrostu, poprawiają elastyczność skóry i spłycają zmarszczki mimiczne. Dla kogo: skóry wrażliwe z tendencją do podraznień – skóra z pierwszymi oznakami starzenia – przeznaczony dla każdego typu skóry – skóra skłonna do fotodermatoz.
 3. Antioxidant SPF 30 – Krem działa przeciwstarzeniowo, zapobiega powstawaniu przebarwień i przyspiesza procesy regeneracyjne skóry. Tlenek cynku ( 17%) jest filtrem mineralnym, całkowicie bezpiecznym dla skóry wrażliwej, podrażnionej, a nawet uszkodzonej. Działa sebostatycznie i tonizująco. Dzięki zawartości witaminy C i E działa antyoksydacyjnie. Dla kogo: – skóry normalnej, mieszanej i tłustej, wrażliwej i podrażnionej.
 4. Peptide Mineral Cream SPF 50 – Krem zapewnia najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej przy jednoczesnym działaniu kojącym, przyspieszającym procesy regeneracyjne skóry, antyoksydacyjnym, przeciwstarzeniowym i zapobiegającym powstawaniu przebarwień. . Dodatkowo formuła zawiera silny antyoksydant jak witamina E, która oprócz neutralizowania wolnych rodników i opóźniania procesów starzenia, wzmacnia barierę lipidową skóry i zapobiega nadmiernej ucieczce wody. Zastosowanie innowacyjnych peptydów biomimetycznych zwiększa syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za gęstość i elastyczność skóry. Dla kogo: dla skóry suchej, normalnej i mieszanej w kierunku suchej, w szczególności z tendencją do rumienia i powstawania przebarwień.