Wszystko co musisz wiedzieć o Cellulicie

Cellulit, inaczej nazywany „pomarańczową skórką” jest to dolegliwość z którą zmaga się około 80-95% populacji na całym świecie. Dotychczas twierdzono, że pojawia się wyłącznie u kobiet, niemniej jednak po wielu latach badań wykazano, że może pojawić się również u mężczyzn. 

 

Cellulit- co to takiego? 

celulitCellulitem określa się niewłaściwe rozłożenia tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszą zmiany tkanki podskórnej. Powstaje on po okresie dojrzewania, nie mniej jednak w okresie ciąży oraz menopauzy znacznie się nasila. Zdarza się, że powstaje nawet u bardzo szczupłych osób np.: na skutek hormonoterapii. 

 

Gdzie występuje? 

U płci żeńskiej najczęstszym miejscem występowania cellulitu są: biodra, pośladki, brzuch, uda oraz kolana. Natomiast u mężczyzn najczęściej występuje w obszarze brzucha oraz karku. 

 

Jakie są główne przyczyny powstawania cellulitu?

Zaburzenia w mikrokrążeniu oraz nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Guzki oraz zgrubienia, które są widoczne pod skóra powstają na skutek nieregularnego ugrupowania komórek tłuszczowych. Te zaś powiększając się uciskają i obciążają naczynia krwionośne oraz limfatyczne, co sprawia, że krążenie jest utrudnione. W ten sposób przemiana materii jest spowolniona, składniki i tlen słabiej przyswajane, a toksyny znacznie słabiej usuwane. 

 

Zaburzenia hormonalne związane z ilością estrogenów w żeńskim organizmie. Estrogeny rozszerzają naczynia krwionośne przez co zwiększa się przepuszczalność ich ścianek. To skutkuje pojawianiem się obrzęku oraz ucisku na adipocyty przez co zaburzony jest ich metabolizm. Estrogeny wpływają także na powiększeniem komórek tłuszczowych co pogarsza mikrocyrkulacje krwi oraz może powodować pojawianiem się obrzęków.

 

Jak zapobiegać powstawaniu cellitu? 

Przede wszystkim należy zadbać o zasady profilaktyki. Musi to być działanie wielokierunkowe i złożone. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć czynniki sprzyjające powstawaniu lipodystrofii. W tym celu należy:

  • zadbać o regularną aktywność fizyczną. Pozwala to na poprawę krążenia limfatycznego i krwionośnego, pozbycie się toksyn z organizmu, a także lepsze dotlenienie i odżywienie komórek oraz spalanie tkanki tłuszczowej. 
  • wprowadzić zbilansowaną dietę. Warto ograniczyć ilość spożywanej soli, cukru, produktów z białej mąki oraz żywność wysoko przetworzoną. Należy unikać alkoholu oraz papierosów. 
  • pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i wypijać około 2-3 litrów wody. Ułatwi to eliminacje toksyn z organizmu, poprawę krążenia, a także niwelowanie obrzęków. 
  • Zadbać o odpowiednią ilość snu, odpoczynku oraz regeneracji organizmu. Unikać nadmiernego stresu, jak również długotrwałego przebywania bez ruchu np. w pozycji stojącej czy siedzącej. 
  • Unikać długich, gorących kąpieli oraz nadmiernego opalania. 
  • Stosować regularnie prawidłową pielęgnacje ciała. Zaleca się szczotkowanie skóry na sucho, regularne masaże oraz peelingi. 
  • Dodatkowo warto zadbać o prawidłowe nawilżenie oraz odżywienie skóry. Warto do swojej pielęgnacji włączyć składniki, które będą miały działanie poprawiające krążenie i uszczelniające naczynia krwionośne jak np: wyciąg z arniki górskiej czy kasztanowca, substancje wspomagające przepływ chłonki oraz zapobiegające zastojom do których należy ekstrakt z bluszczu pospolitego, a także substancje pobudzające metabolizm tłuszczowy jak np. Kofeina pozyskiwana z guarany oraz kawy. 

 

Warto pamiętać, że jeśli postać cellulitu jest zaawansowana to nie wystarcza same działania profilaktyczne. W takiej sytuacji należy włączyć zarówno preparaty antycellulitowe jak i regularne wykonanie zabiegów kosmetycznych mających na celu przyśpieszenie mikrokrążenia skórnego,  wspomagających metabolizm tłuszczowy, poprawiających kondycje skóry w tym jej jędrność, elastyczność. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz zabiegów umożliwiających redukcje cellulitu jak np: endermologia czy masaż antycellulitowy, które również posiadamy w swojej ofercie.