Starzenie się organizmu a kosmetyki

Starzenie się organizmu – naturalny etap życia człowieka 

Starzenie się to naturalny proces biologiczny, który odbywa się pod wpływem czynników endogennych i zewnątrzpochodnych. To hormony, choroby, zanieczyszczenia środowiska, tryb życia i ilość snu, aktywność, dieta i inne wpływają na to, jak szybko postępuje starzenie. Również nadmiar obowiązków, ekspozycja na stres, przewlekłe zmęczenie mogą podnosić poziom kortyzolu we krwi. Ten zaś powoduje problemy ze snem, a co za tym idzie zaburzenie dobowego rytmu i działania hormonów odpowiedzialnych za gromadzenie tkanki tłuszczowej i powstawanie zmarszczek – melatoniny i kortyzolu. Ponadto u kobiet po przekroczeniu 45 roku życia i wejściu w okres menopauzalny obniża się poziom kobiecych hormonów, czyli progesteronu i estrogenów. To także sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Oznaki starzenia się widoczne na skórze

kosmetyki anty agePrzybieranie na wadze to nie tylko efekt zaburzeń hormonalnych, ale też złej diety, nadwyżki przyjmowanych kalorii, zwłaszcza pochodzących z jedzenia przetworzonego. To wszystko ma wpływ na procesy starzenia się całego organizmu, przy czym zmiany w pierwszej kolejności widoczne są na skórze. Traci ona na elastyczności, staje się wiotka, pojawiają się na niej przebarwienia, zmarszczki i znamiona. Co więcej, można zaobserwować nawet zmiany w owalu i kształcie twarzy, a nawet całej sylwetki, co jest skutkiem zmian w mięśniach czy kościach. 

Na skórę kobiet w średnim wieku wpływ ma także spowolniony metabolizm komórkowy i mniejsza produkcja kolagenu. Skóra, która traci wodę, ulega wysuszeniu, a naskórek jest bardziej narażony na uszkodzenia. Ma też mniejszą zdolność do przyjmowania składników odżywczych, dlatego można zauważyć nieefektywność zabiegów pielęgnacyjnych. Odnowa komórek również traci na wydajności, bo z wiekiem spada ogólna aktywność genów. 

Skóra w procesie starzenia się mierzy się również z niedoborami kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Te ubytki powodują zmniejszenie ilości ceramidów w skórze, co widać na twarzy i na ciele (brzuchu, udach, pośladkach). Glikacja – tak nazywa się ten proces – to niszczenie kolagenu i elastyny przez nadmiar cukru obserwowany po 35 roku życia szczególnie w miejscach, które były eksponowane na działanie słońca. 

Pielęgnacja skóry z pomocą składników aktywnych 

Pielęgnacja skóry, w tym miejsc trudnych, czyli brzucha, pośladków i ud, może odbywać się z pomocą składników aktywnych. Poniżej prezentujemy te z nich, które są skuteczne pod różnymi postaciami.

Kwas glikolowy

Ma działanie złuszczające, a przenikając przez naskórek aktywuje syntezę kolagenu i elastyny. Najczęściej jest stosowany jako:

  • peeling – usuwa martwy naskórek, stymuluje odnowę komórek,
  • balsam – głęboko nawilża, przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnego kosmetyku np. serum.

Zaletą kosmetyków z kwasem glikolowym jest łatwość i wygoda aplikacji, bo nie są tłuste, lecz lekkie i szybko wchłaniające się w skórę. 

Retinoidy

Związki zawierające witaminę A, która zwiększa aktywność fibroblastów. Syntezują one kwas hialuronowy, który wspiera nawilżenie skóry i poprawia jej wytrzymałość. Stymulacja fibroblastów jest możliwa przez zabiegi biostymulujące oraz masaże. 

Bioaktywne aminokwasy

Kolejnym ważnym składnikiem są peptydy, to bioaktywne aminokwasy. Peptydy są w stanie pokonać barierę naskórkową i dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Wykazują dużą aktywność biologiczną, a ich działania są widoczne w krótkim czasie. Pełnią ważną funkcję w procesie wzrostu komórek skóry poprzez pobudzenie ich do produkcji białek czyli kolagenu i elastyny. 

Peptydy

Peptydy występują w naszym organizmie naturalnie, jednak z wiekiem ich ilość spada. Te uzyskane syntetycznie nazywane są peptydami biomimetycznymi i właśnie one występują w kosmetykach do twarzy i ciała, ponieważ mają działanie ujędrniające i odżywcze.  

Kosmetyki ze składnikami aktywnymi oraz zabiegi anti-aging które oferujemy:

  • Nourishing Peptide Rich DERMAQUEST – ujędrniający krem peptydowy do twarzy, szyi i dekoltu. 
  • Neuropeptide Cream DERMOMEDICA – krem z peptydami o działaniu zbliżonym do toksyny botulinowej. 
  • Dedykowany zabieg: Miorelaksacyjna kuracja peptydowa DERMAQUEST.